Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Mine DUMAN
Köşe Yazarı
Mine DUMAN
 

DÜRÜSTLÜKLERİNE İMRENDİM

Yurtdışına gidenler belki görmüşlerdir ya da duymuşlardır. Oradaki çiftliklerin (Hollanda’daki) ne kadar düzenli, temiz ve sistemli olduklarına şahit olmuştum. ☘ Benzeri bir durumun İsviçre’deki bir kasabadaki çiftlik evinde yaşandığını televizyonda izledim. ☘ Bir çiftlik düşünün kendi ürettiğini satmak için bir köşesinde market açmış ama sadece kendi ürettiklerini satıyor. ☘ Neler mi var? ☘ Bahçesinde yetişen sebzeler, meyveler, kendi ürettiği peynir çeşitleri. Yine kendi hayvanlarından elde ettiği süt, yoğurt ve et grubu, yumurta, tavuk vs. kısaca çiftlikte üretilen her ürünü kasiyersiz bir ortamda satıyorlar. ☘ Ürününüzü kendiniz tartıyorsunuz ödeme masasına gidiyorsunuz, paranızı çekme- ceye bırakıyorsunuz ve yine paranızın üstünü kendiniz hesap edip alıyorsunuz. ☘ İnsan gözlerine inanamıyor. Acaba gerçek mi diye şüpheye düşmüyor değil. ☘ Sonra empati yapıyorum ve Türkiye’ye yönümü çeviriyorum. ☘ Burada böyle bir şey olsa  nelerle karşılaşacağıma tahmin etmek bile ürkütücü. ☘ İsterseniz bir deneyin bir saatte talan nasıl oluyor kendi gözlerinizle görünüz. ☘ En iyi ihtimal bizimkiler 2 kg alır, 1 kg parası öderler. Çekmeceye 200 TL. bırakır, para üstü 3 TL. geri alır. ☘ Bazı okuyucularım belki bana kızacaklar ama maalesef yazdığım bu sonuçların tamamının doğru olduğunu sizler de biliyorsunuz. ☘ Onun içindir ki eğitimin ailede başlayıp, okulda dürüstlüğün, insanlığın gereği olduğu öğretilmeli. Bu her ders başlangıcında dile getirilmeli. Ama evde de anne ve babalar da boş durmamalı, okuldaki dersin devamı olmalı. ☘ Başka ülkelerin insanlarına özenmemek dileğiyle kalın sağlıcakla…  
Ekleme Tarihi: 22 Eylül 2023 - Cuma

DÜRÜSTLÜKLERİNE İMRENDİM

Yurtdışına gidenler belki görmüşlerdir ya da duymuşlardır. Oradaki çiftliklerin (Hollanda’daki) ne kadar düzenli, temiz ve sistemli olduklarına şahit olmuştum.

Benzeri bir durumun İsviçre’deki bir kasabadaki çiftlik evinde yaşandığını televizyonda izledim.

Bir çiftlik düşünün kendi ürettiğini satmak için bir köşesinde market açmış ama sadece kendi ürettiklerini satıyor.

Neler mi var?

Bahçesinde yetişen sebzeler, meyveler, kendi ürettiği peynir çeşitleri. Yine kendi hayvanlarından elde ettiği süt, yoğurt ve et grubu, yumurta, tavuk vs. kısaca çiftlikte üretilen her ürünü kasiyersiz bir ortamda satıyorlar.

Ürününüzü kendiniz tartıyorsunuz ödeme masasına gidiyorsunuz, paranızı çekme- ceye bırakıyorsunuz ve yine paranızın üstünü kendiniz hesap edip alıyorsunuz.

İnsan gözlerine inanamıyor. Acaba gerçek mi diye şüpheye düşmüyor değil.

Sonra empati yapıyorum ve Türkiye’ye yönümü çeviriyorum.

Burada böyle bir şey olsa  nelerle karşılaşacağıma tahmin etmek bile ürkütücü.

İsterseniz bir deneyin bir saatte talan nasıl oluyor kendi gözlerinizle görünüz.

En iyi ihtimal bizimkiler 2 kg alır, 1 kg parası öderler. Çekmeceye 200 TL. bırakır, para üstü 3 TL. geri alır.

Bazı okuyucularım belki bana kızacaklar ama maalesef yazdığım bu sonuçların tamamının doğru olduğunu sizler de biliyorsunuz.

Onun içindir ki eğitimin ailede başlayıp, okulda dürüstlüğün, insanlığın gereği olduğu öğretilmeli. Bu her ders başlangıcında dile getirilmeli. Ama evde de anne ve babalar da boş durmamalı, okuldaki dersin devamı olmalı.

Başka ülkelerin insanlarına özenmemek dileğiyle kalın sağlıcakla…

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.

betine giriş betine giriş