Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Gündem Haber Girişi: 25.01.2022 - 09:18, Güncelleme: 26.04.2022 - 15:45

OSB’LERDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ DEVAM EDECEK Mİ?

 

OSB’LERDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ DEVAM EDECEK Mİ?

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin; “OSB’lerde 72 saatlik elektrik kısıntısı kararı zamanlama olarak sanayicileri zorda bıraktı ama ülkemizin yedek stokları yeterlidir. İlerleyen dönemlerde ise bu tarz uzun süreli enerji kısıtlamalarının tekrarlayacağını sanmıyorum” dedi
Bilindiği üzere elektrik kısıntısı nedeniyle Türkiye’de tüm Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki fabrikalar 3 gün boyunca üretim yapamayacak. Fabrikalara sadece aydınlatma ve ısınma amaçlı enerji verilecek. İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafından kalan doğalgaz iletim hattında meydana gelen arıza gerekçe gösterilerek başlatılan kısıntı uygulaması devam ederken, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin (TEİAŞ) aldığı karar doğrultusunda ülkedeki tüm Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) yönelik elektrik kısıntısı 24 Ocak saat 00.00 itibariyle devreye girdi. Türkiye’de sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak. OSB dışındaki tesislerde de aynı kısıntının uygulanacağı öne sürülürken, TEİAŞ, OSB’lere yazı göndermeden, telefon aracılığıyla bilgilendirme yaptı. Ancak OSB’ler durumu sanayicilere yazı ile duyurdu. Telefonla yapılan ilk bilgilendirmede kısıtlamanın pazartesi, çarşamba ve perşembe tam gün olacağı belirtildi. Sanayideki enerji krizi gittikçe büyürken ilk olarak fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında kısıtlanmıştı, alınan son kararla Türkiye’deki tüm OSB’lere elektrik kısıntısı uygulanması yapılırken, ülke çapında  sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak.  “Sadece aydınlatma ve ısıtma için enerjiye izin var, kurallara uymayanlara ceza verilecek” Alınan kararla tüm OSB’lerde aydınlatma ve ısınma amaçlı kullanılabilecek kadar enerji çekimine izin verildi. Belirlenen günlerde belirlenen rakamın üzerinde enerji çeken bölgelerin enerjisi TEİAŞ tarafından kesilecek ve cezai yaptırım uygulanacak.   “Sadece Türkiye’de değil birçok ülkede aynı sıkıntılar var” Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Başkan Şahin, şu ifadelere yer verdi; “OSB’lerde 72 saatlik elektrik kısıntısı kararı zamanlama olarak sanayicileri zorda bıraktı ama ülkemizin yedek stokları yeterlidir. İlerleyen dönemlerde bu tarz uzun süreli enerji kısıtlamalarının tekrarlayacağını sanmıyorum. Şu an bu durumun biraz abartıldığını düşünüyorum. Baktığınız zaman Avrupa’nın en güçlü ülkelerinde bile bu tarz kesintiler ve kısıntılar oluyor. İngiltere mesela, orada da bu tarz kesintiler oluyor. Yani bu sıkıntılar sadece ülkemize özgü değil” dedi.    “Azerbaycan’ın bize doğalgaz vermemesi söz konusu bile olamaz” İran’dan gelen doğalgaz konusunda sıkıntılar olsa bile bize Azerbaycan’dan ve Katar’dan da doğalgaz geliyor. Zaten kardeş ülke Azerbaycan’ın bize doğalgaz vermemesi söz konusu bile olamaz. Ayrıca kendi ülkemizde de bilindiği üzere doğalgaz rezervleri var” dedi. 
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin; “OSB’lerde 72 saatlik elektrik kısıntısı kararı zamanlama olarak sanayicileri zorda bıraktı ama ülkemizin yedek stokları yeterlidir. İlerleyen dönemlerde ise bu tarz uzun süreli enerji kısıtlamalarının tekrarlayacağını sanmıyorum” dedi
Bilindiği üzere elektrik kısıntısı nedeniyle Türkiye’de tüm Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki fabrikalar 3 gün boyunca üretim yapamayacak. Fabrikalara sadece aydınlatma ve ısınma amaçlı enerji verilecek. İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafından kalan doğalgaz iletim hattında meydana gelen arıza gerekçe gösterilerek başlatılan kısıntı uygulaması devam ederken, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin (TEİAŞ) aldığı karar doğrultusunda ülkedeki tüm Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) yönelik elektrik kısıntısı 24 Ocak saat 00.00 itibariyle devreye girdi. Türkiye’de sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak. OSB dışındaki tesislerde de aynı kısıntının uygulanacağı öne sürülürken, TEİAŞ, OSB’lere yazı göndermeden, telefon aracılığıyla bilgilendirme yaptı. Ancak OSB’ler durumu sanayicilere yazı ile duyurdu. Telefonla yapılan ilk bilgilendirmede kısıtlamanın pazartesi, çarşamba ve perşembe tam gün olacağı belirtildi. Sanayideki enerji krizi gittikçe büyürken ilk olarak fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında kısıtlanmıştı, alınan son kararla Türkiye’deki tüm OSB’lere elektrik kısıntısı uygulanması yapılırken, ülke çapında  sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak. 
“Sadece aydınlatma ve ısıtma için enerjiye izin var, kurallara uymayanlara ceza verilecek”
Alınan kararla tüm OSB’lerde aydınlatma ve ısınma amaçlı kullanılabilecek kadar enerji çekimine izin verildi. Belirlenen günlerde belirlenen rakamın üzerinde enerji çeken bölgelerin enerjisi TEİAŞ tarafından kesilecek ve cezai yaptırım uygulanacak.
 
“Sadece Türkiye’de değil birçok ülkede aynı sıkıntılar var”
Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Başkan Şahin, şu ifadelere yer verdi; “OSB’lerde 72 saatlik elektrik kısıntısı kararı zamanlama olarak sanayicileri zorda bıraktı ama ülkemizin yedek stokları yeterlidir. İlerleyen dönemlerde bu tarz uzun süreli enerji kısıtlamalarının tekrarlayacağını sanmıyorum. Şu an bu durumun biraz abartıldığını düşünüyorum. Baktığınız zaman Avrupa’nın en güçlü ülkelerinde bile bu tarz kesintiler ve kısıntılar oluyor. İngiltere mesela, orada da bu tarz kesintiler oluyor. Yani bu sıkıntılar sadece ülkemize özgü değil” dedi.
 
 “Azerbaycan’ın bize doğalgaz vermemesi söz konusu bile olamaz”
İran’dan gelen doğalgaz konusunda sıkıntılar olsa bile bize Azerbaycan’dan ve Katar’dan da doğalgaz geliyor. Zaten kardeş ülke Azerbaycan’ın bize doğalgaz vermemesi söz konusu bile olamaz. Ayrıca kendi ülkemizde de bilindiği üzere doğalgaz rezervleri var” dedi. 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.