Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Eğitim Haber Girişi: 29.07.2021 - 10:31, Güncelleme: 26.04.2022 - 15:45

DÜŞÜK YKS PUANI DÜNYANIN SONU DEĞİL

 

DÜŞÜK YKS PUANI DÜNYANIN SONU DEĞİL

Türk Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş, ''Merakla beklenen YKS sonuçları açıklandı. İstediği puanı alan öğrencileri tebrik ederim ama istediği puanı alamayanlar ise üzülmesin, dünyanın sonu değil'' dedi
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi. ÖSYM, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarını "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden açıkladı diyen Başkan Okumuş; ''Adaylar, ÖSYM'nin 'sonuc.osym.gov.tr' internet adresinden açıklanan sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebiliyorlar'' dedi. Sınavdan iyi puan alanları tebrik eden Okumuş, düşük puan alan öğrencilere ise moral vermek için şu ifadelere yer verdi; '' Üniversite sınavından iyi puan alanlar, istediği bölüme yerleşen çocuklarımızın yanı sıra maalesef sınavdan düşük puan alan ve üniversite sınavını kazanamayan çocuklarımız da olacaktır. Bu konuda özellikle şunu belirtmek istiyorum; Umutsuzluğa kapılmamak lazım. Çocuklarımız eğer istedikleri puanları alıp, tercih ettikleri yerleri kazanamazlarsa bile önlerinde 1 yıllık zaman daha var. Bütün hayatlarını etkileyecek bir mesleği seçme noktasında bu anlamda acele etmemeleri, ümitlerini yitirmemelerini ve bir sonraki yıla daha çok çalışarak, motive olarak hazırlanmaları gerekiyor. Dolayısıyla ailelerin de bu noktada çocuklara destek verip, onları moralini yükseltmeleri gerekiyor. Tanıdığımız, bildiğimiz onlarca öğrencimiz ilk yıl istediği puanı alamamış olsa bile diğer yıllarda istediği puanı alarak, hayal ettiği üniversiteyi kazanmıştır. Dolayısıyla 1 yıl insan hayatı için önemlidir ama insan hayatından da daha değerli ve önemli hiçbir şey yoktur'' dedi.   TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK? ÖSYM tarafından 2021-YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos tarihleri arasında alınacağını belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Adaylarımızın tercihler başlamadan önce daha sağlıklı bir değerlendirme yapmalarına imkan vermek amacıyla 2021-YKS değerlendirme işlemlerini hızlandırarak sınav sonuçlarını ilan edilen tarihten daha erken açıkladık. Adaylarımızın 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapacakları 2021-YKS tercihlerinin şimdiden hayırlı olmasını dilerim" denildi.    YKS-AYT-TYT BARAJ PUANI KAÇ?  TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.    
Türk Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş, ''Merakla beklenen YKS sonuçları açıklandı. İstediği puanı alan öğrencileri tebrik ederim ama istediği puanı alamayanlar ise üzülmesin, dünyanın sonu değil'' dedi
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi. ÖSYM, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarını "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden açıkladı diyen Başkan Okumuş; ''Adaylar, ÖSYM'nin 'sonuc.osym.gov.tr' internet adresinden açıklanan sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebiliyorlar'' dedi. Sınavdan iyi puan alanları tebrik eden Okumuş, düşük puan alan öğrencilere ise moral vermek için şu ifadelere yer verdi; ''
Üniversite sınavından iyi puan alanlar, istediği bölüme yerleşen çocuklarımızın yanı sıra maalesef sınavdan düşük puan alan ve üniversite sınavını kazanamayan çocuklarımız da olacaktır. Bu konuda özellikle şunu belirtmek istiyorum; Umutsuzluğa kapılmamak lazım. Çocuklarımız eğer istedikleri puanları alıp, tercih ettikleri yerleri kazanamazlarsa bile önlerinde 1 yıllık zaman daha var. Bütün hayatlarını etkileyecek bir mesleği seçme noktasında bu anlamda acele etmemeleri, ümitlerini yitirmemelerini ve bir sonraki yıla daha çok çalışarak, motive olarak hazırlanmaları gerekiyor. Dolayısıyla ailelerin de bu noktada çocuklara destek verip, onları moralini yükseltmeleri gerekiyor. Tanıdığımız, bildiğimiz onlarca öğrencimiz ilk yıl istediği puanı alamamış olsa bile diğer yıllarda istediği puanı alarak, hayal ettiği üniversiteyi kazanmıştır. Dolayısıyla 1 yıl insan hayatı için önemlidir ama insan hayatından da daha değerli ve önemli hiçbir şey yoktur'' dedi.
 
TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
ÖSYM tarafından 2021-YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos tarihleri arasında alınacağını belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Adaylarımızın tercihler başlamadan önce daha sağlıklı bir değerlendirme yapmalarına imkan vermek amacıyla 2021-YKS değerlendirme işlemlerini hızlandırarak sınav sonuçlarını ilan edilen tarihten daha erken açıkladık. Adaylarımızın 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapacakları 2021-YKS tercihlerinin şimdiden hayırlı olmasını dilerim" denildi. 
 
YKS-AYT-TYT BARAJ PUANI KAÇ? 
TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.
 
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.