FINDIK ŞU AN 50 TL OLMALI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
04 Aralık 2021 - Cumartesi 09:01 Bu haber 958 kez okundu
 
FINDIK ŞU AN 50 TL OLMALI
Bilindiği üzere ihracatı dolarla yapılan fındık iç piyasada 7-8 ay önce 4 dolar civarında satılırken şimdi 1 buçuk-2 dolara kadar geriledi
Ekonomi Haberi
FINDIK ŞU AN 50 TL OLMALI

Saadet Partisi  Ordu İl Yönetimi Ekonomik İşler Başkanı Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, "Dolar süreki çıkıyor ve yeni rekorlar kırıyor. Fındık şu an 50 lira olmalı çünkü döviz bazında 2 dolara kadar geriledi" dedi. Geçen sezon 26 liraya satılan fındığın bu yıl da neredeyse aynı fiyatlara satılmasının kabul edilemeyeceğini belirten Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, üreticinin fındığının dolar karşısında değer kaybettiğini vurguladı. Sözlerine devam eden Şensoy; "Dolar her geçen gün daha çok artıyor. Ancak fındık fiyatı için aynı şeyi söylemek zor. Artık üreticinin gücü kalmadı. Vatandaşlar üretimden çekildi. Gübre fiyatı yüzde 200 arttı.  Fındık tarımının sürdürülebilirliği riske girdi. Bu olumsuz şartlarda üreticilerin bahçe bakımı yapması çok zor" dedi.
 
"Fındığın hakkı şu an 50 lira”
Serbest piyasada fındık tabelaları 28 lira yazıyor ama dolar şu an 14 lira civrında yani 28 lira fındığın hakkı olamaz diyen Şensoy, sözlerine şöyle devam etti; "Şu an fındığın hak ettiği değer en az 50 liradır. Ancak Toprak Mahsulleri Ofisi ve serbest piyasada üreticilerin  hak etmediği fiyatlar mevcut. Fiyat kesinlikle derhal revize edilmelidir. Bunun şakası yoktur ve üretici küsmüştür. Revizyondan sonra fındığını satan üreticilerin de kayıp farkları ödenmelidir. Geçtiğimiz sezon bir kilo fındık 25-26 liraya kadar çıkmıştı ve o zamanki döviz kuruyla hesapladığımızda o zaman 1 kilo fındık yaklaşık 4 dolara denk geliyordu. Şu an ise fındık fiyatı 26-28 lirada gidip geliyor. Döviz kuruna baktığımızda 1 dolar yaklaşık 14 lira ediyor. Euro ve altın fiyatları da uçtu gitti. Her şey yükselirken fındık fiyatları ise aksine geriye gidiyor. Şu an 1 kilo fındık yaklaşık 2 dolar ediyor. Hesap ortada. Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Şu an fındık 50 lira olsa bile bu ekonomik şartlarda üreticimiz yine zor durumda kalacak. Her gün her şeye zam geliyor” diye konuştu. 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: FINDIK, ŞU, AN, 50, TL, OLMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı