FINDIK FİYATI YERİNDE SAYARKEN DOLAR 10'A DAYANDI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
26 Ekim 2021 - Salı 09:05 Bu haber 864 kez okundu
 
FINDIK FİYATI YERİNDE SAYARKEN DOLAR 10'A DAYANDI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, ''Döviz kuru aldı başını gidiyor ve buna paralel olarak her şeye zam geliyor ama fındık fiyatı maalesef istediğimiz seviyelere hala çıkmadı'' dedi
Ekonomi Haberi
FINDIK FİYATI YERİNDE SAYARKEN  DOLAR 10'A DAYANDI

Döviz kurundaki sert dalgalanmalar sonucu gübre ve tarım ilacı fiyatlarının sürekli yukarılara çıkması, üreticilerin bahçe bakımlarına devam etmekte güçlük çekmesine neden oluyor diyen Başkan Soydan, ''Serbest piyasada fındık fiyatlarının hala istenilen seviyelerde olmaması sebebiyle üreticiler zor zamanlar geçiriyor. Fındık üretiminin devam etmesi için üreticilerin bahçe bakımlarına devam etmesi gerekiyor.  Ancak gübre ve tarım ilacı fiyatlarının yüksek olmasından dolayı üreticilerimiz maalesef bahçesine küsmeye başladı. Bu durum fındık üretiminin geleceği açısından hiç hoş değil'' dedi. 
 
''Gübre ve ilaç fiyatının 2 katına çıkması üreticilerimizi olumsuz etkiledi''
Şu an ekonomik olarak üreticilerin zor şartlar altında olduğuna dikkat çeken Başkan Soydan, sözlerine şöyle devam etti; ''Şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun üreticilerimiz her koşulda bahçelerine gereken bakımları mutlaka yerine getirmelidir. Üreticilerimiz yılın her ayı  boyunca büyük bir mücadele veriyor. Doğal olarak alın terinin ve emeğinin karşılığını almak istiyor. Fındık sezonu bitse de, yeni sezon hazırlıkları yeniden başladı. Üreticilerimiz bahçelerine gübre atıp, bakım yapmaya başladı. Tabi üreticilerimiz bu fiyatların karşısında bir tereddüt ve korku içinde. Ancak kesinlikle ne şartta olursa olsun bahçelerimize bakmamız lazım. Çünkü fındık bizim her şeyimiz. Zor bir süreç geçiriyoruz. Özellikle gübre ve ilaçlardaki büyük zamlar üreticiyi bu süreçte çok zorladı. Üreticilerimizin maliyetleri çok yüksek'' dedi. Soydan, gübre fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 100'ün üzerinde zamlandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti; ''Gübre fiyatları önemli boyutta zamlandı. Şuan neredeyse geçen yılın iki katına ulaştı. Aynı şekilde ilaç fiyatlarında da bir artış söz konusu. Bu maliyet fiyatları karşısında üreticilerimiz yeni sezonda iyi bir fiyat almazsa, bahçelerine zararına bakmış olacaklar. O yüzden gübre ve ilaçlama fiyatlarına bir sınırlama gelmesi gerekiyor. Buna artık dur denilmeli. Çünkü gübre ve ilaç fiyatları sürekli artıyor. Bu konuya el atılıp, zamlara sınır getirilmeli. Yoksa bu zamlar ve yüksek fiyatlar tarımı ve üreticiyi tamamen bitirme noktasına getirecektir'' şeklinde konuştu. 
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: FINDIK, FİYATI, YERİNDE, SAYARKEN, , DOLAR, 10'A, DAYANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı