BALIKÇILAR "VİRA BİSMİLLAH" DEDİ
Haber
02 Eylül 2021 - Perşembe 08:48 Bu haber 1099 kez okundu
 
BALIKÇILAR "VİRA BİSMİLLAH" DEDİ
Yasağın bitmesiyle beraber balıkçılar 4 ay 17 gün aradan sonra yeniden denize açıldı
Ekonomi Haberi
BALIKÇILAR

Perşembe ilçesinde balıkçıları ziyaret eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yeni av sezonunun tüm balıkçılara hayırlı olmasını temenni etti. Ordu’da yakalanan balıkların Türkiye genelinde tutulan en lezzetli balıklar olduğunu söyleyen Başkan Güler, balıkçılığın Ordu’da gelişmesi için Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak özel çalışma yaptıklarını belirtti.
121 kilometrelik kıyı şeridine sahip Ordu’da600’ün üzerinde balıkçı gemisiyle balıkçılık yapıldığını belirten Başkan Güler, bu sektörden yaklaşık 10 bin kişi evine ekmek götürüyor dedi.
Başkan Güler, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bugün vira bismillah dedik. Av yasağının kalkmasına sayılı saatler kala Perşembe ilçemizde balıkçılarımız ile bir araya geldik.  Yaklaşık 4 ay 17 gün sonra vira Bismillah diyerek denize açılan balıkçı kardeşlerimizin bu mutlu anlarında yanında olmak istedik. İlimizde üretimi yapılan 40 metre uzunluğundaki bu balıkçı tekneleri ile Karadeniz’in sularında nasiplerini arayacaklar. Türkiye’nin dört bir noktasında balıkçılık yaparak geçimini sağlayan yaklaşık 10 bin Ordulu balıkçı var. Bu da bize bu sektörün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Balıkçılıktan sadece bir yılda kazanılan para yaklaşık 400 milyon TL’dir. Bu çok önemli bir rakam. Böyle müthiş bir gelir kapısı olan bu sektörün ilimizde daha da yaygınlaşması için çalışma yapıyoruz. Ordu’da geçtiğimiz yıl 38 bin ton balık yakalandı. Bu yıl hedef 40 bin tondur. Ordu’da tutulan balıklar hem kaliteli hem de çok lezzetli olması vesilesiyle çok talep görüyor. Yani Türkiye’nin en lezzetli balıkları özellikle Perşembe ve Fatsa arasından çıkıyor. İnşallah bu yıl daha da bereketli olur. Balıkçılarımızın ağları dolu dolu gelir. Tüm balıkçılarımıza kazasız bir av sezonu diliyorum."
BALIKÇILARDAN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler’in ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getiren balıkçılar, "Böyle güzel bir günde bizlere sürpriz yaparak mutluluğumuza ortak olan başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Her zaman bizlerin yanında ve bizleri destekliyor. Rabbim işlerinde kolaylık versin. Ondan aldığımız gücü şuana kadar kimseden almadık. Allah yolunu açık etsin” diye konuştular. 
 
Kaynak: Editör: AFİŞ GAZETESİ
Etiketler: BALIKÇILAR, "VİRA, BİSMİLLAH", DEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı