Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Ekonomi Haber Girişi: 17.01.2022 - 09:22, Güncelleme: 26.04.2022 - 15:45

YUMURTANIN TANESİ 3 TL’YE KOŞUYOR

 

YUMURTANIN TANESİ 3 TL’YE KOŞUYOR

Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar; “Tavuk yemi 340 TL oldu. Yemler dövize endeksli ve yurt dışından geliyor. Yem fiyatlarına gelen zamlar sonucu yakında 1 adet yumurtanın fiyatı 2,50 TL’yi geçer” dedi.
Son dönemlerde arka arkaya gelen zamlar ve fahiş fiyat artışları 7’den 70’e herkesin gündeminde. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan yumurtanın fiyatı birkaç sene öncesine göre yaklaşık üç katına çıktı. Yumurta fiyatlarındaki artışı değerlendiren Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, maliyetlerin artmasıyla yumurta fiyatlarının da arttığını belirtti. Yumurta fiyatlarının artmasının sebebi kesinlikle üreticiler değildir diyen Başkan Uzunlar; “Daha doğrusu bu fiyat artışları bizlerin elinde olan bir şey değil. Yumurta fiyatlarının artmasının sebeplerinden biri yemlerin hammaddesinin yurt dışından gelmesi. Döviz kurundaki artışlarla birlikte yem hammaddelerinin fiyatı da artıyor. Hepsi dolara endeksli. Yumurta üretimi iki şekilde yapılıyor. Biri kafesli sistem diğeri ise benim de tercih ettiğim serbest sistem yani gezen tavuk sistemi. Fiyatlar yükseldi ama bu fiyatın oluşmasında üreticilerin bir suçu yok. Burada asıl sorumluluk siyasilere düşüyor. Bu fiyat artışlarının kesinlikle önünün alınması lazım. Tavuk ve yumurta üreticileri desteklenmelidir. Bu artışlar aynı zamanda hükümetin tarım politikalarındaki tercihlerine de bağlı” dedi.     “Vatandaş şimdi nasıl 2 yumurta kırıp yesin?” Fiyatların çok ürkütücü seviyelere doğru gittiğini belirten Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; “Yumurta temel besin kaynaklarından biri ve hatta en önemlisi. Her insan günde en az bir yumurta tüketmeli. Bunu uzmanlar da sürekli söylüyor zaten. Böyle giderse yumurta fiyatları neredeyse lüks olacak. Bu gerçekten çok üzücü bir durum” dedi.   “Bir sene önce 55 TL olan yem 340 TL  oldu” Önceden 55 liraya aldığımız yemin çuvalı şu an 340 lira oldu diyen Başkan Uzunlar; “Böyle olunca da zarar etmemek için yumurta üreticileri bu işi hiç yapmamayı tercih ediyor. Sürekli gelen zamlar ve dövizdeki artışlar sonucu yumurta fiyatlarının artması hem biz üreticileri hem de tüketicileri mağdur ediyor” dedi. Yemleri ithal etmek yerine kendimiz üretirsek yumurta fiyatları düşer diyen Başkan Uzunlar; “Ülkemizde bir sürü tarım arazileri var. Yem hammaddelerini kendimiz de üretebiliriz, neden dışarıdan yem alıyoruz? Kullandığımız yemleri ve hammadelerini kendimiz üretirsek o zaman yumurta fiyatları da düşecektir” dedi.  
Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar; “Tavuk yemi 340 TL oldu. Yemler dövize endeksli ve yurt dışından geliyor. Yem fiyatlarına gelen zamlar sonucu yakında 1 adet yumurtanın fiyatı 2,50 TL’yi geçer” dedi.
Son dönemlerde arka arkaya gelen zamlar ve fahiş fiyat artışları 7’den 70’e herkesin gündeminde. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan yumurtanın fiyatı birkaç sene öncesine göre yaklaşık üç katına çıktı. Yumurta fiyatlarındaki artışı değerlendiren Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, maliyetlerin artmasıyla yumurta fiyatlarının da arttığını belirtti. Yumurta fiyatlarının artmasının sebebi kesinlikle üreticiler değildir diyen Başkan Uzunlar; “Daha doğrusu bu fiyat artışları bizlerin elinde olan bir şey değil. Yumurta fiyatlarının artmasının sebeplerinden biri yemlerin hammaddesinin yurt dışından gelmesi. Döviz kurundaki artışlarla birlikte yem hammaddelerinin fiyatı da artıyor. Hepsi dolara endeksli. Yumurta üretimi iki şekilde yapılıyor. Biri kafesli sistem diğeri ise benim de tercih ettiğim serbest sistem yani gezen tavuk sistemi. Fiyatlar yükseldi ama bu fiyatın oluşmasında üreticilerin bir suçu yok. Burada asıl sorumluluk siyasilere düşüyor. Bu fiyat artışlarının kesinlikle önünün alınması lazım. Tavuk ve yumurta üreticileri desteklenmelidir. Bu artışlar aynı zamanda hükümetin tarım politikalarındaki tercihlerine de bağlı” dedi.  
 
“Vatandaş şimdi nasıl 2 yumurta kırıp yesin?”
Fiyatların çok ürkütücü seviyelere doğru gittiğini belirten Başkan Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; “Yumurta temel besin kaynaklarından biri ve hatta en önemlisi. Her insan günde en az bir yumurta tüketmeli. Bunu uzmanlar da sürekli söylüyor zaten. Böyle giderse yumurta fiyatları neredeyse lüks olacak. Bu gerçekten çok üzücü bir durum” dedi.
 
“Bir sene önce 55 TL olan yem 340 TL  oldu”
Önceden 55 liraya aldığımız yemin çuvalı şu an 340 lira oldu diyen Başkan Uzunlar; “Böyle olunca da zarar etmemek için yumurta üreticileri bu işi hiç yapmamayı tercih ediyor. Sürekli gelen zamlar ve dövizdeki artışlar sonucu yumurta fiyatlarının artması hem biz üreticileri hem de tüketicileri mağdur ediyor” dedi. Yemleri ithal etmek yerine kendimiz üretirsek yumurta fiyatları düşer diyen Başkan Uzunlar; “Ülkemizde bir sürü tarım arazileri var. Yem hammaddelerini kendimiz de üretebiliriz, neden dışarıdan yem alıyoruz? Kullandığımız yemleri ve hammadelerini kendimiz üretirsek o zaman yumurta fiyatları da düşecektir” dedi.
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.