Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Sağlık Haber Girişi: 29.11.2021 - 09:58, Güncelleme: 26.04.2022 - 15:45

Yeni tehlike omicron varyantı

 

Yeni tehlike omicron varyantı

Dünya sağlık örgütü ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı B.1.1.529’u ( omicron ) endişe verici varyant konumunda açıkladı
Tüm dünyada bu durum endişeyle takip ediliyor diyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; “Bu virüse Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omikron adı verildi, şu anda virüsün özellikleri tüm dünya tarafından tespit edilmeye çalışılıyor ama bunun da aşılamanın yetersiz olması sebebiyle ve virüs ‘ün yayılmasının ve bulaştırıcılığın artması nedeniyle yeni bir mutasyon sonucu oluştuğu biliniyor. Şu anda günümüzde kullanılan aşıların bu Omikron mutasyonuna karşı nasıl etki vereceği bilinmese de , aşılar hala geçerli. Bununla ilgili  gözlem yapmaya ihtiyaç var ama , virüsün aşıya karşı bir miktar daha direnç kazanmış olabileceği şüphesiz kabul edilebilir , belki tamamiyle direnç kazandı ama , bunu şu anda bilememekteyiz. Aşı hala daha elimizdeki tek güçlü silah. Omikron varyantı hakkında bilinen en önemli nokta çok sayıda mutasyona  uğramış olması en kesin bilgi, bir çok mutasyona uğradıktan sonra sıradışı olarak omicron varyantının ortaya çıktığı kesin ama ne kadar tehlikeli olabileceği henüz daha gözlemlenmedi, zamana ihtiyaç var. Fakat üzerinde 50 civarında mutasyon bulunması, tehlikeli olabileceğini düşündürüyor. Virüs insan hücrelerine yüzeyindeki dikensi proteinleri ile tutunarak giriyor,  yeni koronavirüste omicron şu ana kadar 50 mutasyon civarında mutasyon olduğunu , bunların da 30’dan fazlasının bu dikensi proteinlere ait olduğu biliyoruz, yani virüs insan hücresine girebilmek için yeni mutasyonlar yeni taktikler geliştiriyor diyebiliriz. Omikron varyantında bu dikensi proteinlerdeki mutasyon sayısının en az 10 adet olduğu saptanırken, bir önceki salgın etkeni delta varyantında bu sayı sadece 2 idi.  Bu durum bile bize virüsün bizim düşüncemizden daha hızlı davrandığını göstermektedir” dedi.   “Mutasyonlar yine olabilir” Coşkun; “Mutasyonlar virüsün etki şekillerini değiştiriyor, mesela bir mutasyon virüsün daha hızlı yayılmasını sağladığı gibi , başka bir mutasyon ise vücudumuzdaki antikorların vücudumuza girmiş bulunan virüsü tanımasını güçleştirebiliyor- değiştirebiliyor bu yolla da aşıların etkisini zayıflatabiliyor. İşte bundan sonraki olabilecek mutasyonlar bunun İçin çok daha tehlikeli olabilir.  Elimizdeki en büyük silah olan AŞI, hala etkiliyken, hiç kimse daha fazla zaman kaybetmesin, bu virüs sanki bizden daha hızlı hareket ediyor, sanki bir sonraki adımımızı da biliyor” dedi.
Dünya sağlık örgütü ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı B.1.1.529’u ( omicron ) endişe verici varyant konumunda açıkladı
Tüm dünyada bu durum endişeyle takip ediliyor diyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; “Bu virüse Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omikron adı verildi, şu anda virüsün özellikleri tüm dünya tarafından tespit edilmeye çalışılıyor ama bunun da aşılamanın yetersiz olması sebebiyle ve virüs ‘ün yayılmasının ve bulaştırıcılığın artması nedeniyle yeni bir mutasyon sonucu oluştuğu biliniyor. Şu anda günümüzde kullanılan aşıların bu Omikron mutasyonuna karşı nasıl etki vereceği bilinmese de , aşılar hala geçerli.
Bununla ilgili  gözlem yapmaya ihtiyaç var ama , virüsün aşıya karşı bir miktar daha direnç kazanmış olabileceği şüphesiz kabul edilebilir , belki tamamiyle direnç kazandı ama , bunu şu anda bilememekteyiz. Aşı hala daha elimizdeki tek güçlü silah. Omikron varyantı hakkında bilinen en önemli nokta çok sayıda mutasyona  uğramış olması en kesin bilgi, bir çok mutasyona uğradıktan sonra sıradışı olarak omicron varyantının ortaya çıktığı kesin ama ne kadar tehlikeli olabileceği henüz daha gözlemlenmedi, zamana ihtiyaç var. Fakat üzerinde 50 civarında mutasyon bulunması, tehlikeli olabileceğini düşündürüyor. Virüs insan hücrelerine yüzeyindeki dikensi proteinleri ile tutunarak giriyor,  yeni koronavirüste omicron şu ana kadar 50 mutasyon civarında mutasyon olduğunu , bunların da 30’dan fazlasının bu dikensi proteinlere ait olduğu biliyoruz, yani virüs insan hücresine girebilmek için yeni mutasyonlar yeni taktikler geliştiriyor diyebiliriz. Omikron varyantında bu dikensi proteinlerdeki mutasyon sayısının en az 10 adet olduğu saptanırken, bir önceki salgın etkeni delta varyantında bu sayı sadece 2 idi.  Bu durum bile bize virüsün bizim düşüncemizden daha hızlı davrandığını göstermektedir” dedi.
 
“Mutasyonlar yine olabilir”
Coşkun; “Mutasyonlar virüsün etki şekillerini değiştiriyor, mesela bir mutasyon virüsün daha hızlı yayılmasını sağladığı gibi , başka bir mutasyon ise vücudumuzdaki antikorların vücudumuza girmiş bulunan virüsü tanımasını güçleştirebiliyor- değiştirebiliyor bu yolla da aşıların etkisini zayıflatabiliyor. İşte bundan sonraki olabilecek mutasyonlar bunun İçin çok daha tehlikeli olabilir.  Elimizdeki en büyük silah olan AŞI, hala etkiliyken, hiç kimse daha fazla zaman kaybetmesin, bu virüs sanki bizden daha hızlı hareket ediyor, sanki bir sonraki adımımızı da biliyor” dedi.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.