TOPLU TAŞIMAYA BİNMESİ YASAK OLAN GENÇLER OKULA NASIL GİDECEK?

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
16 Nisan 2021 - Cuma 11:04 Bu haber 3595 kez okundu
 
TOPLU TAŞIMAYA BİNMESİ YASAK OLAN GENÇLER OKULA NASIL GİDECEK?
Türk Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş; ''65 yaş üstü ve 18 yaş altının toplu taşıma araçlarından faydalanamamaları bu öğrencilerin okullarına nasıl gideceği sorusunu ortaya çıkartıyor'' dedi
Eğitim Haberi
TOPLU TAŞIMAYA BİNMESİ YASAK OLAN GENÇLER  OKULA NASIL GİDECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci sınıflar hariç okullarda yüz yüze eğitime ara verildi. Yeniden uzaktan eğitime geçildi. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş, ''Yeni kısıtlama tedbirleri kapsamında 15 Nisan 2021 tarihinden başlayarak okul öncesi, 8 ve 12.sınıflarda yüz yüze eğitime devam edileceği ve kalan tüm sınıfların ise uzaktan eğitim kapsamında eğitim-öğretime devam edilmesine karar verildi. Ancak bu kararların uygulanması noktasında sıkıntılar barındırdığı da net bir şekilde gözükmektedir. Şöyle ki; halen okul öncesi öğretmenleri, 8 ve 12. sınıflarda derse giren öğretmenlerin aşılama işlemi gerçekleştirilmiştir. Yüzyüze eğitime devam edecek öğretmenleri, okullarda görev yapan eğitim çalışanlarını aşılama işlemi gerçekleşmeden yüzyüze eğitime devam etmek çalışanları ve bu kapsamda sistemin içinde olanları riske atmak demektir. Üstelik ilk aşı ve arkasından 28 gün sonra ikinci doz aşının yapılması ve bağışıklığın kazananılması bile nerdeyse iki aylık süreçte gerçekleşebilecekken neden hala aşılamaya bile başlanılmadı? Çok merak ediyoruz. İlkokullarda görevli öğretmenlerin aşılanmasına başlanmıştı fakat şimdi ilkokullar uzaktan eğitime geçti. Burda bir çelişki yok mu?'' diyerek tepki gösterdi. 
 
''Okul öncesinin açık 
tutulmasının sebebini 
hala anlayabilmiş değiliz''
Bu çocuklar sınava mı girecekler diyen Başkan Okumuş, şu ifadelere yer verdi; ''Üstelik on yaş altında çocukları olan kadın memurlar idari izinli sayılmışken bu ısrarın sebebi nedir? Ayrıca bu konudaki yanlışları ifade etmemize rağmen henüz bir düzenleme yapılmaması da anlaşılabilir bir durum değil'' dedi.
''Çelişkili bir karar oldu''
Başkan Okumuş; ''8 ve 12.sınıflar sınavlara hazırlandıkları için yüzyüze eğitime, sınavlara hazırlık amacıyla düzenlenen kurslara devam edecekler. Sınav hassasiyeti nedeniyle yüzyüze eğitime devam edilmesi bir ihtiyaçtan dolayı olduğu için elbette gereklidir. Ancak burda da 65 yaş üstü ve 18 yaş altının toplu taşıma araçlarından faydalanamamaları bu öğrencilerin okullarına nasıl gideceği sorusunu ortaya çıkartıyor. Bu çelişkinin de bir an önce ortadan kaldırılması gerekir. Az önce de ifade ettiğim üzere aksaklıkların bir an önce giderilmesi ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksaklıklar olmaksızın devam etmesi hayati önem taşımaktadır. Bu salgın sürecinin ne yazık ki orta vadede bile sona ermeyeceği gerçeği ortada apaçık durmaktadır. Bundan sonraki süreçle ilgili alınacak kararlar uygulamanın paydaşı olan sendikaların görüşleri alınarak yapılmalıdır. Zira uygulayıcıların konuyla ilgili dahli olmadan yapılacak uygulamaların da başarıya ulaşması noktasında sıkıntı yaşanılması kaçınılmazdır. İnşaallah bu salgın süreci bir an önce sona erer ve bizler de sorunsuz yüzyüze eğitim sürecine geçebiliriz. Salgının artış hızı korkutucu boyutlara ulaşmış olduğu için üzüntü ve tedirginlik ne yazık ki artıyor. Tedbirler artırılmalı, sağlık için gerekirse tam kapanmaya gidilmelidir'' dedi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı sınıf sınıf açıkladı
Konuyla ilgili MEB’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı; ''Ülkemiz genelinde uygulanan Kovid-19 tedbirleri kapsamında Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda yapılan değerlendirmeler sonucunda yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş konusunda bazı yeni kararlar alınmıştır. Buna göre ilkokullarda tüm sınıf düzeylerinde tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir. Ortaokulların tüm sınıf düzeylerinde (8. sınıflar hariç) tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir. Liselerin tüm sınıf düzeylerinde (12. sınıflar hariç) tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir. 8. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime devam edebileceklerdir. 8. ve 12. sınıflar ile mezunlara yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarına, cumartesi ve pazar günleri de dahil devam edilecektir. Okul öncesi eğitim kurumları yüz yüze eğitime mevcut şekilde devam edeceklerdir. Okullarımızın gerekli hazırlıkları yapabilmesi için yeni kararlar, 15 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren uygulanmaya başlanacaktır'' denildi. 
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: TOPLU, TAŞIMAYA, BİNMESİ, YASAK, OLAN, GENÇLER, , OKULA, NASIL, GİDECEK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı