RAMAZAN'DA BU GIDALARDAN UZAK DURUN

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 13:11 Bu haber 4634 kez okundu
 
RAMAZAN'DA BU GIDALARDAN UZAK DURUN
Ramazan ayına kısa bir süre kalmasıyla birlikte Diyetisyen Selen Öngören, vatandaşlara beslenme konusunda çeşitli tavsiye- lerde bulundu
Sağlık Haberi
RAMAZAN'DA BU GIDALARDAN UZAK DURUN

Ramazan'da yemek düzenimiz özellikle oruç tutanlar için geçici de olsa değişecek diyen Öngören, ''Sağlıklı bireylerde bir ayın oruçla geçirilmesinin vücuda faydaları nelerdir önce bundan bahsetmek istiyorum. Aslında bir nevi detoks gibi düşünebiliriz bu süreyi. Vücutta birikmiş zararlı yani toksik maddeler temizlenir. Hücreler kendini yeniler. Bağışıklık sistemi kendini yeniler. Özellikle mide, karaciğer, bağırsaklar gibi sindirimde rol oynayan organlarımız için dinlenme ve yenilenme fırsatıdır. Metabolizma sindirime daha az enerji ve zaman harcayacağı için hafıza ve zihinsel performans üzerinde olumlu etki eder. Vücut enerji için depolanan yağları kullanır dolayısıyla sağlıklı bir zayıflama da gerçekleşir. Oruçta insülin salgısı azalır ve kan şekeri daha düzenli hale gelir. İnsülin direnci olan kişilerde olumlu sonuçlar elde edilir'' dedi. 
 
''İftar ve sahur nasıl olmalıdır''
Öngören; ''Ramazanda öğün sayısı günlük yaşamda yediğimiz öğün sayısına göre azalır, öğün aralarında 15-16 saatlik uzun açlıklar olur. 2 ana öğün gibi düşünebiliriz bunu sahuru kahvaltı yapar gibi iftarı da akşam yemeği gibi. Sağlıklı bir ramazan geçirebilmek için iftarda ve sahurda besin seçimine dikkat etmemiz gerekir. Sağlıklı karbonhidratlar, protein, sağlıklı yağlar, lifli besinler bu 4 gruptan yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeliyiz ki tokluğumuzu uzun süre sağlayalım. Uzun süre aç kalan mideyi de birdenbire tıka basa doldurmamak lazım. Yavaş yavaş yemek ve iyi çiğnemek önemli. Bu yüzden iftarı 2 ye bölerek arada 15-20 dakika ara vererek yemek çok daha sağlıklı olacaktır.  İstenirse iftar sonrası ufak ara öğünler yapılabilir'' dedi.
 
''İftarda ve sahurda beslenme farklılığının 
olmasının vücuda sağlayacağı faydalar nelerdir''
Oruçtan özellikle çalışan kişiler daha fazla etkilenir diyen Öngören; ''Enerji düşüklüğü, baş ağrısı, dikkat eksikliği, baş ağrısı, performans düşüklüğü görülebilir. Bunu en aza indirgeyebilmek için sahur mutlaka yapılmalı, tek öğünle oruç tutulmaya çalışılmamalı. İftarla sahur arası kısa olduğu için yeterli su içimi sağlanmayabilir bu yüzden ertesi gün baş ağrısı olabilir. Hem sahurda hem de iftarda yeterli ve dengeli beslenirsek bu durum ortadan kalkar. Bir menü örneğiyle anlatırsam daha iyi olacak sanırım. Sahurda süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, tam buğdaylı/kepekli ekmek, sebze ve meyve gibi posalı daha uzun süre tok tutacak besinler tüketmeliyiz. Böylelikle kan şekerinin de çabuk düşmesini engellemiş oluruz. Zeytin, sucuk-salam-sosis gibi şarküteri ürünleri, baharatlı yiyecekler, kızartmalar,  turşu gibi salamura ürünler susatacağından sahurda tüketilmemesi iyi olur'' dedi.
 
''Ramazanda su neye göre ve ne kadar içilmelidir''
Öngören; ''Kişinin ihtiyacına göre değişmekle beraber genel olarak en az 2 litre su içilmelidir diyebiliriz. Orucumuzu açtıktan sonra ilk 1 saatte 1 litresini tüketmeliyiz. Geri kalanı iftarla sahur arasında belli aralıkla yudum yudum içmek daha faydalı olacaktır. Sahurda da en az yarım litre-1 litre arası içilmeli. Fakat bunu vakit az kaldı ben bu 1 litre suyu lıkır lıkır içeyim şeklinde yapmayalım. Suyu hücrelerde kullanamamış bir süre sonra idrarla atmış oluruz. Ramazan ayında suyun haricinde günde 1 tane sade maden suyu içerek destek olabiliriz su ve mineral kaybını önlemek adına'' dedi. 
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: RAMAZAN'DA, BU, GIDALARDAN, UZAK, DURUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı