“HENÜZ HER ŞEY BİTMEDİ”

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Haber
01 Eylül 2021 - Çarşamba 09:05 Bu haber 2236 kez okundu
 
“HENÜZ HER ŞEY BİTMEDİ”
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2021- Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi
Eğitim Haberi
“HENÜZ HER ŞEY BİTMEDİ”

26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşen üniversite sınavının sonuçlarının açıklan- masının ardından 5 Ağustos günü başlayan tercih dönemi 20 Ağustos'ta sona ermişti. Konuyu değerlendiren Türk Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş; ''Üniversite sınavını kazanan, istediği bölüme yerleşen çocuklarımızın yanı sıra maalesef üniversite sınavını kazanamayan veya istediği üniversiteye yerleşemeyen çocuklarımız da var. Ya da istediği bölümü kazanamayanlar da var. Bu konuda özellikle şunu belirtmek istiyorum; Umutsuzluğa kapılmamak lazım. Çocuklarımız eğer istedikleri yerleri, tercih ettikleri yerleri kazanamadılar ise önlerinde bir yıllık zaman daha var. Bütün hayatlarını etkileyecek bir mesleği seçme noktasında bu anlamda acele etmemeleri, ümitlerini yitirmemelerini ve bir sonraki yıla daha çok çalışarak, motive olarak hazırlanmaları gerekiyor. Dolayısıyla ailelerin de bu noktada çocuklara destek verip, onları moralini yükseltmeleri gerekiyor. Tanıdığımız, bildiğimiz onlarca öğrencimiz ilk yıl istediği yeri kazanamamış olsa bile diğer yıllarda istediği yeri kazanmıştır. Dolayısıyla bir yıl insan hayatı için önemlidir ama insan hayatından da daha değerli ve önemli hiçbir şey yoktur. Bunu unutmamız lazım'' dedi.  
 
TABAN PUANLAR AÇIKLANDI
ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) göre öğrenci alan üniversite taban puanlarını açıkladı. ÖSYM'nin internet sitesinden, 2021 yılı merkezi yerleştirme ile öğrenci alan yükseköğretim kurumlarının ön lisans ve lisans taban puanları ile en büyük puanlara ulaşılabiliyor.
 
2021 YKS KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
YKS tercih sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri şu tarihlerde yapılacak. 
Üniversite kayıt tarihleri:
 6-10 Eylül 2021 Elektronik kayıtlar: 4-8 Eylül 2021 
Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar.
 
İKİNCİ EK YERLEŞTİRME
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere, merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için "ikinci ek yerleştirme" yapılacağını duyurdu. Bu ek yerleştirme imkanından Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YTD) puanı asgari 170 olan adaylar da faydalanabilecek.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: “HENÜZ, HER, ŞEY, BİTMEDİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı