Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Ekonomi Haber Girişi: 06.12.2021 - 09:14, Güncelleme: 26.04.2022 - 15:45

HAYVANCILIK VE BESİCİLİK YAPANLAR İSYANDA!

 

HAYVANCILIK VE BESİCİLİK YAPANLAR İSYANDA!

Döviz fiyatlarındaki rekor yükselişlere paralel olarak artan yem ve girdi fiyatları besicileri olumsuz etkiliyor. Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KET-BİR) Ordu İl Başkanı Resul Demir; ''Besicilik ve hayvancılık artık bitme noktasına geldi. Kimse bu yüksek zamlara dayanamıyor. Damızlık hayvanlar bile şu an kesime yollanıyor'' dedi
Girdi ve yem fiyatlarının artması sonucu besicilerin yaşadığı zorluklara değinen Başkan Demir, şu ifadelere yer verdi; ''Maliyeti oluşturan en büyük girdilerden biri şüphesiz yem fiyatlarıdır. Yem maliyetlerinin sürekli artması sonucunda ülke genelinde bütün üreticilerin bu sıkıntıyı yaşıyor. Yem fiyatları birkaç yıl öncesinden günümüze katlanarak geldi. Ama et fiyatları aynı seviyede devam etmedi. İthalatla ilgili bu süreçte et fiyatları hep buna endeksle ayarlanmaya çalışıldı. Ama yem fiyatları yükselen dövizle birlikte, ülkedeki bu yaşanan bir takım enflasyon ve olumsuz durumlar karşısında hep üstüne koyarak yükseldi. Bu dengeler üreticimizi ciddi anlamda olumsuz yönde etkiledi. Dolayısıyla devletimizin bu manada ciddi yem destekleri, katkısı sağlaması mecburi ve zorunlu bir hal aldı. Çünkü devletimiz ve hükümetimiz tüketicilere, vatandaşlara pahalı et yedirmeyelim diyor. Pahalı eti de yedirmemek için üretenlerin desteklenmesi gerekiyor. Bu bütün dünyada, Avrupa’da olduğu gibi daha yüksek miktarlarda yem destekleri verilmesi gerekiyor. Bu bağlamda da devletimizin bunları dikkate alarak daha yüksek bir destekleme yapması gerekiyor. Maliyetler azaldıkça, et fiyatları da düşecektir ve vatandaşlarımız da daha çok et tüketebilecektir'' dedi. Et fiyatlarının beklenenden pahalı olmasının ana sebeplerinden birisinin de yem fiyatlarının pahalı olması olduğunu belirten Demir; ''Yem fiyatlarının pahalı olması, ülkemizin hayvancılıkla ilgili şartları ve coğrafi şartları maalesef diğer ülkelerdeki gibi değil. Bugün baktığımızda; Güney Amerika ya da Avrupa’da çok geniş arazilerde hiçbir yem yedirmeden hayvanlar doğadan besleniyor. Ayrıca bu devletler desteklerini daha yüksek fiyattan veriyor. Tüm bunları düşündüğünüz zaman ithal ettiğimiz hayvanları biraz daha ucuza ithal etmek zorunda kalıyoruz. Ülkedeki maliyetlerin yüksek olmasından dolayı ithal edilen hayvanlarla aynı şekilde rekabet etmesi mümkün değil. Bundan dolayı birçok üreticimiz alandan çıktı, bu işi bıraktı. Şu anda ülkemizdeki hayvancılıkla ilgili üretim ciddi manada geriye gitti. Çok geç olmadan buna göre bir hayvancılık politikası, şartları belirlenmesi gerekiyor. Perişan haldeyiz'' dedi.  ''Yem fiyatları iki kart arttı'' Geçtiğimiz aylarda bir çuval yemin fiyatı 120 lira iken şu an 200 lirayı geçti yani yem fiyatları iki kart arttı diyen Başkan Demir; ''Yemin tonu şu an 2 bin 200 lira ve her gün değişiyor, yeni zamlar geliyor. Saman fiyatları da aldı başını gitti. Çok zor durumdayız, perişan olduk. Böyle giderse et ve süt üretimi bitme noktasına gelecektir'' dedi.   
Döviz fiyatlarındaki rekor yükselişlere paralel olarak artan yem ve girdi fiyatları besicileri olumsuz etkiliyor. Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KET-BİR) Ordu İl Başkanı Resul Demir; ''Besicilik ve hayvancılık artık bitme noktasına geldi. Kimse bu yüksek zamlara dayanamıyor. Damızlık hayvanlar bile şu an kesime yollanıyor'' dedi
Girdi ve yem fiyatlarının artması sonucu besicilerin yaşadığı zorluklara değinen Başkan Demir, şu ifadelere yer verdi; ''Maliyeti oluşturan en büyük girdilerden biri şüphesiz yem fiyatlarıdır. Yem maliyetlerinin sürekli artması sonucunda ülke genelinde bütün üreticilerin bu sıkıntıyı yaşıyor. Yem fiyatları birkaç yıl öncesinden günümüze katlanarak geldi. Ama et fiyatları aynı seviyede devam etmedi. İthalatla ilgili bu süreçte et fiyatları hep buna endeksle ayarlanmaya çalışıldı. Ama yem fiyatları yükselen dövizle birlikte, ülkedeki bu yaşanan bir takım enflasyon ve olumsuz durumlar karşısında hep üstüne koyarak yükseldi. Bu dengeler üreticimizi ciddi anlamda olumsuz yönde etkiledi. Dolayısıyla devletimizin bu manada ciddi yem destekleri, katkısı sağlaması mecburi ve zorunlu bir hal aldı. Çünkü devletimiz ve hükümetimiz tüketicilere, vatandaşlara pahalı et yedirmeyelim diyor. Pahalı eti de yedirmemek için üretenlerin desteklenmesi gerekiyor. Bu bütün dünyada, Avrupa’da olduğu gibi daha yüksek miktarlarda yem destekleri verilmesi gerekiyor. Bu bağlamda da devletimizin bunları dikkate alarak daha yüksek bir destekleme yapması gerekiyor. Maliyetler azaldıkça, et fiyatları da düşecektir ve vatandaşlarımız da daha çok et tüketebilecektir'' dedi. Et fiyatlarının beklenenden pahalı olmasının ana sebeplerinden birisinin de yem fiyatlarının pahalı olması olduğunu belirten Demir; ''Yem fiyatlarının pahalı olması, ülkemizin hayvancılıkla ilgili şartları ve coğrafi şartları maalesef diğer ülkelerdeki gibi değil. Bugün baktığımızda; Güney Amerika ya da Avrupa’da çok geniş arazilerde hiçbir yem yedirmeden hayvanlar doğadan besleniyor. Ayrıca bu devletler desteklerini daha yüksek fiyattan veriyor. Tüm bunları düşündüğünüz zaman ithal ettiğimiz hayvanları biraz daha ucuza ithal etmek zorunda kalıyoruz. Ülkedeki maliyetlerin yüksek olmasından dolayı ithal edilen hayvanlarla aynı şekilde rekabet etmesi mümkün değil. Bundan dolayı birçok üreticimiz alandan çıktı, bu işi bıraktı. Şu anda ülkemizdeki hayvancılıkla ilgili üretim ciddi manada geriye gitti. Çok geç olmadan buna göre bir hayvancılık politikası, şartları belirlenmesi gerekiyor. Perişan haldeyiz'' dedi. 
''Yem fiyatları iki kart arttı''
Geçtiğimiz aylarda bir çuval yemin fiyatı 120 lira iken şu an 200 lirayı geçti yani yem fiyatları iki kart arttı diyen Başkan Demir; ''Yemin tonu şu an 2 bin 200 lira ve her gün değişiyor, yeni zamlar geliyor. Saman fiyatları da aldı başını gitti. Çok zor durumdayız, perişan olduk. Böyle giderse et ve süt üretimi bitme noktasına gelecektir'' dedi. 
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.