Haberimiz ses getirdi: Evlilik öncesi ücretsiz SMA testi yapılacak

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
08 Ekim 2021 - Cuma 09:05 Bu haber 1242 kez okundu
 
Haberimiz ses getirdi: Evlilik öncesi ücretsiz SMA testi yapılacak
Bakanlık ‘SMA Taşıyıcı Tarama Programı’ başlatıyor. Sağlık Bakanlığınca 81 ilde, evlilik öncesindeki çiftlere ücretsiz Spinal Müsküler Atrofi (SMA) taraması yapılacak
Sağlık Haberi
Haberimiz ses getirdi: Evlilik öncesi ücretsiz SMA testi yapılacak

Ordu Afiş Gazetesi olarak SMA hastalığının önlenmesi amacıyla evlilik öncesi SMA tarama  testlerinin ücretsiz yapılmasını gündeme ilk getirenlerden biri olduk. Ayrıca sürecin de takipçisi olduğumuzu her fırsatta dile getirdik. Bu doğrultuda sevindirici bir gelişme yaşandı ve Sağlık Bakanlığı tarafından tarafından ülke genelinde ‘Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı’ başlatılacağı duyuruldu. Program kapsamında, 81 ilde evlenecek çiftler, ücretsiz SMA taraması yaptırabilecek. Program kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kiti alımı için Bakanlık tarafından düzenlenen ihaleye 8 Ekim (bugün) saat 11.00'e kadar teklif toplanacak. İhale sürecinin ardından uygulamanın hızlıca hayata geçirilmesi planlanıyor.
 
“ALINAN KARAR HEPİMİZİN UMUT IŞIĞI OLDU”
Afiş Gazetesi ve Tabip Odası olarak SMA testinin ücretsiz olması için gerçekten çok çabaladık ve şimdi olumlu sonuçlar almaya başladık diyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, yaşanan gelişmelerin umut verici olduğunu aktardı. 
 
HEDEF HASTALIKLI DOĞUMLARIN ÖNÜNE GEÇMEK
SMA genetik geçişli bir hastalık olduğundan, tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor. Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA'lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek. Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebek dünyaya geliyor. Uygulama, bunun önlenmesi için büyük önem taşıyor.
 
SMA NEDİR?
Sinir hücrelerini etkileyen, kalıtsal ve ilerleyici bir kas hastalığı olan SMA, nadir görülüyor. Hastalık, omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetlerin işleyişini bozuyor.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: Haberimiz, ses, getirdi:, Evlilik, öncesi, ücretsiz, SMA, testi, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı