Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Çevre Haber Girişi: 02.12.2021 - 09:12, Güncelleme: 26.04.2022 - 15:45

COĞRAFYAMIZ İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

 

COĞRAFYAMIZ İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel; “Giresun’daki maden havuzu patlaması coğrafyamız için tam bir facia. Fatsa ilçemiz de büyük bir tehdit altında. Fatsa’daki bir patlama dünya tarihine geçecek bir faciaya sebep olabilir, binlerce insanımız ölebilir” dedi
Giresun’da atık havuzunun patlamasının üzerinden günler geçti. Numune sonuçları açıklanmadı. Ekoloji Birliği, atık havuzunda siyanür kadar tehlikeli kimyasalların olduğunu söyledi. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Şebinkarahisar'daki kurşun, çinko ve bakır üreten madenin atık havuzu patladı. Şu an bir çevre felaketi yaşanıyor. Ağır metaller ve kullanılan zehirli kimyasallar tüm Kelkit Vadisi’ne ve Yeşilırmak’tan Karadeniz'e kadar tüm coğrafyamızı zehirleyecek. Bu havzada onlarca yıl tarım yapılamayacak. Zararın boyutu bu madenden elde edilecek gelirin binlerce kat fazlası olacak” dedi.   “Fatsa’daki olası bir patlama faciası dünya tarihine geçer” Yıllardır uyarmanıza rağmen Fatsa'mızda   yerleşim yerlerinin çok daha yakın sıkıntılı konumda olan Yukarıbahçeler altın madeni var diyen Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; “Şebinkarahisar'dakine benzer bir şekilde yanı başında Yukarıbahçeler köyü, atıkların gittigi Elekçi Irmağı, hemen altındaki Fatsa şehri büyük tehdit altındadır. Son gelen bilgiler ve AFAD'ın tespitleri Yukarıbahçeler köyünde 31 evin zemininde kayma nedeniyle kullanılamaz durumda oldugu yönündedir. Burada yapılan madencilik ve sondaj faaliyetleri jeolojik yapının da sorunlu olması ile birlikte büyük bir afet riski taşıyor. Üstelik Giresun'dakinden daha fazlası. Çünkü burası siyanür havuzu. Buranın kayma ve patlama riski çok yüksek. Bu dünya tarihine geçecek büyük bir faciaya sebep olacaktır, binlerce insanımız ölebilir. Bu altın madeninin gelirinin binlerce katı daha fazla bir fındık gelirinden olabiliriz. Ne ekonomimize ne ülkemize zerre katkısı olmayan, sadece siyanür ve sülfürik asit çetelerinin ve Fetocuların faydasına, ülkemizin ve insanımızın zararına olan ve büyük riskler barındıran bu maden için tekrar uyarıyoruz. Tarihe not düşüyoruz. El altından yapılan kirli pazarlıkları da çok iyi biliyoruz. Bilim insanlarının tespitlerini ve mahkeme kararlarının dikkate alıp, bu Feto iltisaklı çevre ve insanlık düşmanları ile işbirliğinden vazgeçin. Yoksa bu millet size bunun hesabını er ya da geç soracaktır” dedi.   “Benzer bir felaket yaşanmadan tekrar uyarıyoruz” Adıgüzel; “Giresun'daki şirketin Ordu'da da madenleri olduğunu biliyoruz. Bunlar da aynı riski taşıyor. Benzer bir felaket olmadan uyarıyorum. Yerleşim yerlerine,  akarsulara ve tarım arazilerine zarar verme potansiyeline sahip tüm maden alanlarının bu alanlar dışına çıkarılıp, uygun yerlerde, uygun tekniklerle madencilik yapılmasını savunmaya ısrarla devam edeceğiz” dedi.  
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel; “Giresun’daki maden havuzu patlaması coğrafyamız için tam bir facia. Fatsa ilçemiz de büyük bir tehdit altında. Fatsa’daki bir patlama dünya tarihine geçecek bir faciaya sebep olabilir, binlerce insanımız ölebilir” dedi
Giresun’da atık havuzunun patlamasının üzerinden günler geçti. Numune sonuçları açıklanmadı. Ekoloji Birliği, atık havuzunda siyanür kadar tehlikeli kimyasalların olduğunu söyledi. Konuyu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Şebinkarahisar'daki kurşun, çinko ve bakır üreten madenin atık havuzu patladı. Şu an bir çevre felaketi yaşanıyor. Ağır metaller ve kullanılan zehirli kimyasallar tüm Kelkit Vadisi’ne ve Yeşilırmak’tan Karadeniz'e kadar tüm coğrafyamızı zehirleyecek. Bu havzada onlarca yıl tarım yapılamayacak. Zararın boyutu bu madenden elde edilecek gelirin binlerce kat fazlası olacak” dedi.
 
“Fatsa’daki olası bir patlama faciası dünya tarihine geçer”
Yıllardır uyarmanıza rağmen Fatsa'mızda   yerleşim yerlerinin çok daha yakın sıkıntılı konumda olan Yukarıbahçeler altın madeni var diyen Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; “Şebinkarahisar'dakine benzer bir şekilde yanı başında Yukarıbahçeler köyü, atıkların gittigi Elekçi Irmağı, hemen altındaki Fatsa şehri büyük tehdit altındadır. Son gelen bilgiler ve AFAD'ın tespitleri Yukarıbahçeler köyünde 31 evin zemininde kayma nedeniyle kullanılamaz durumda oldugu yönündedir. Burada yapılan madencilik ve sondaj faaliyetleri jeolojik yapının da sorunlu olması ile birlikte büyük bir afet riski taşıyor. Üstelik Giresun'dakinden daha fazlası. Çünkü burası siyanür havuzu. Buranın kayma ve patlama riski çok yüksek. Bu dünya tarihine geçecek büyük bir faciaya sebep olacaktır, binlerce insanımız ölebilir. Bu altın madeninin gelirinin binlerce katı daha fazla bir fındık gelirinden olabiliriz. Ne ekonomimize ne ülkemize zerre katkısı olmayan, sadece siyanür ve sülfürik asit çetelerinin ve Fetocuların faydasına, ülkemizin ve insanımızın zararına olan ve büyük riskler barındıran bu maden için tekrar uyarıyoruz. Tarihe not düşüyoruz. El altından yapılan kirli pazarlıkları da çok iyi biliyoruz. Bilim insanlarının tespitlerini ve mahkeme kararlarının dikkate alıp, bu Feto iltisaklı çevre ve insanlık düşmanları ile işbirliğinden vazgeçin. Yoksa bu millet size bunun hesabını er ya da geç soracaktır” dedi.
 
“Benzer bir felaket yaşanmadan tekrar uyarıyoruz”
Adıgüzel; “Giresun'daki şirketin Ordu'da da madenleri olduğunu biliyoruz. Bunlar da aynı riski taşıyor. Benzer bir felaket olmadan uyarıyorum. Yerleşim yerlerine,  akarsulara ve tarım arazilerine zarar verme potansiyeline sahip tüm maden alanlarının bu alanlar dışına çıkarılıp, uygun yerlerde, uygun tekniklerle madencilik yapılmasını savunmaya ısrarla devam edeceğiz” dedi.
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.