TAŞ FIRINLAR YANMAYA DEVAM EDİYOR
Haber
15 Eylül 2021 - Çarşamba 09:10 Bu haber 594 kez okundu
 
TAŞ FIRINLAR YANMAYA DEVAM EDİYOR
Ordulu vatandaşlar kışın tüketecekleri fasulye ve mısır başta olmak üzere çeşitli sebze ve meyveleri taş fırınlarda kurutarak kışa hazırlık yapıyor
Gündem Haberi
TAŞ FIRINLAR YANMAYA  DEVAM EDİYOR

Ordu’da vatandaşlar kendi yetiştirdikleri veya pazardan temin ettikleri meyve ve sebzeleri kışın tüketmek için taş fırınlarda kurutmaya başladı. Karadeniz’de bir gelenek olan taş fırınlar uzun yıllardır bölge halkı tarafından kullanılıyor. Günümüzde taş fırınlara rağbet eskisi kadar olmasa bile hala tercih ediliyor. 
Meyve ve sebzeleri güneşte kurutma imkanı kısıtlı olduğu için vatandaşlar Ordu'da da geleneksel bir yöntem olan taş fırınları tercih ediyor. Konu hakkında konuştuğumuz Fatma K.  isimli vatandaş, taş fırında sebze ve meyve kurutmanın inceliklerini anlattı. Taş fırın kullanmayı büyük annemden öğrendim diyen Fatma teyze, sözlerine şöyle devam etti; “Önce taş fırının içini güzelce temizliyoruz ve daha sonra fındık odunlarını ve çeşitli odunları fırının içine doldurarak yakıyoruz. Fırının içindeki közler fırını iyice ısıtıyor. Fırın yeterince ısınınca içindeki külleri süpürüyoruz. Fırının köşesinde köz bırakıyoruz ve bu közlerin etrafını da taşlarla çeviriyoruz. Fırının içindeki dumanı da aldıktan sonra kurutacağımız ürünü fırına atıyoruz. Fırının kapağını ısı kaybı olmasın diye çamurla sıvıyoruz. Mesela şimdi fırına mısır atıyoruz. Gün boyunca ara sıra kapağı açarak mısır yanmasın diye kontrol ediyoruz hatta gece bile fenerle gelerek fırının içini kontrol ediyoruz. Sabah kuruyan mısırları fırından çıkarıyoruz. Mısırın yanı sıra fasulye, patlıcan gibi sebzeleri ve çeşitli meyveleri de fırında kurutarak kışa hazırlık yapıyoruz. Taş fırın kullanımı Ordu'da geleneksel bir yöntem. Dedelerimizden, büyük annelerimizden  öğrendiğimiz gibi biz de aynı şekilde bu geleneği sürdürüyoruz. Ordu'da eskiden köylerde neredeyse her evde taş fırın olurdu. Günümüzde taş fırınların sayısı azalsa bile hala birçok kişi tarafından kullanılıyor. Biz de çocuklarımıza taş fırında fasülye ve mısır kurutmayı öğretiyoruz ki bu gelenek bizden sonra da devam etsin. Taş fırında kurutulmuş sebze ve meyvelerin tadı gerçekten başka bir güzel oluyor. Güneşte kurutulmuş mısır ile taş fırında kurutulmuş mısırın arasında bizce çok bariz bir lezzet farkı var. Ama biz hep taş fırında kurutulmuş mısırları tükettiğimiz için belki de biz de bir damak alışkanlığı olmuş olabilir. Hem organik hem sağlıklı bir şekilde beslenmek isteyenler böyle doğal yöntemlere başvuruyor'' dedi.
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: TAŞ, FIRINLAR, YANMAYA, , DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı