SGK, SMA İÇİN ADIM ATMALI

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

SATILIK KONUTLAR

SATILIK KONUTLAR

Mantar üretim tesisi artıyor

Mantar üretim tesisi artıyor

Haber
28 Eylül 2021 - Salı 09:25 Bu haber 1383 kez okundu
 
SGK, SMA İÇİN ADIM ATMALI
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; “SMA konusunda SGK her türlü kolaylığı göstermelidir ve bir an evvel önemli adımlar atmalıdır. Ayrıca ilaç ve tedavi masraflarını da ücretsiz karşılamalıdır” dedi
Sağlık Haberi
SGK, SMA İÇİN ADIM ATMALI

SMA hastalığının gerçekten de ülkemizde dünyadan daha sık görülmesi ve sonuçları itibari ile büyük bir öneme sahip diyen Coşkun, şu ifadelere yer verdi; “SMA hastalığı aslında önlenebilecek bir hastalık. Fakat bunun için ciddi bir planlama yapmak lazım ve bu planlamanın da mutlaka ülkenin sağlık planlaması içerisinde ele alınması gerekir.
Bilindiği gibi bundan birkaç ay önce Ordu Tabip Odamız SMA hastaları ile ilgili bir çalışmanın odak noktasındaydı ve SMA hastalığının ülkemizde bir daha hiç görülmemesi için Ordu Büyükşehir Belediyesi ile bir çalışma başlatma arifesindeydi. Evlenecek çiftlere isteğe bağlı olarak SMA testi yapılacak ve pozitif çıkan çiftler, tüp bebek planlaması içine alınarak, SMA genli çocukların dünyaya gelmesinin önüne geçilebilecekti. Bu konuda Ankara’daki bir üniversitenin genetik laboratuvarıyla da ön görüşme yapılmıştı. Ücreti de OBB imkanlarıyla karşılanacaktı. Buraya kadar her şey tamamdı ama bu testi yaptırmak isteyen çiftlerden kan numunelerinin bir sağlık kurumundan alınması gerekiyordu. İşte tam da bu noktada sağlık bürokrasisi resmi izin gelmeden bu kan numunesi alma işleminin yapılamayacağını bize bildirdi. Bürokrasi izin konusunda elbette haklıdır, bunun üzerine biz de bu günlerde bu kan alma işleminin özel hastaneler marifetiyle hiçbir ücret talebi olmadan yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı’mıza yazılı talep ile başvurumuzu yapacağız. Cevap olumlu gelirse, bu hayırlı sağlık girişimimiz Ordu Büyükşehir Belediyemizin de büyük katkılarıyla başarılı bir durum olacaktır” dedi.
 
“SMA hastalığı ortaya çıkmadan önlenmelidir”
SMA ortaya çıktıktan sonra ülkemiz kaynakları bu tedaviye yetmeyecektir diyen Coşkun; “O nedenle çiftler evlenmeden önce bu testi yaptırmalıdırlar. Pozitif bir sonuç çıkarsa, çiftler tüp bebek girişimi için yönlendirilmelidirler. Tabii ki şu anda mevcut SMA hastalığına yakalanmış yavrularımıza da SGK her türlü kolaylığı göstermelidir. Bu yavrularımızın da bir an evvel sağlıklarına kavuşmaları için SGK önemli adımlar atmalıdır. İlaç ve tedavi masraflarını da ücretsiz karşılamalıdır. Bence SGK bu tedaviyi üstlenme yerine, tüm ülkede evli çiftlerin gebelik öncesi SMA hastalığı mutasyon analizi testlerinin maliyetini de üstlenebilir” dedi.
 
“SMA testi ODÜ’de yapılabilir”
Coşkun; “Konu hakkında Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan ile bizzat görüştük. SMA testini önümüzdeki yıllarda Ordu Üniversitesi’nde yapabilecekleri müjdesini verdi. Ordu Tabip Odası Başkanlığı ve yönetim kurulu olarak, her zaman Ordu’muzun sağlık sistemini desteklemeye ve katkı vermeye çalıştık. Vatandaşımızı her zaman doğru bilgilendirmeye ve sağlıklarını nasıl daha iyi koruyacakları hakkında uyarmaya çalıştık. Bundan sonra da her zaman yaptığımız gibi vatandaşlarımızın sağlıklarını korumalarına aynı şekilde destek vermeye devam edeceğiz” dedi.
 
 
Kaynak: Editör: Afiş gazetesi/Emrah Gemicioğlu
Etiketler: SGK,, SMA, İÇİN, ADIM, ATMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı